logo-261-80

Yüz Estetiği

Yoğun ilgi duyulan yüz estetiği oldukça bilinen bir işlemdir. Yüz estetiği genellikle 40’lı yaşlardan sonra uygulansa da artık yüzünde herhangi bir kırışıklık gören bir kişi bile uygulatmaya başlamış durumdadır. Herhangi bir yaş sınırına dayanmamaktadır. Yaptıran kişinin 18 yaşını doldurmuş olması yeterli bir sebeptir. Yüz estetiğinde uygulanan birçok işlem vardır. Yüz estetiği genel olarak yüzdeki şekil bozukluklarını gidermede işe yaramaktadır.

Özellikle doğal ve uyumlu bir görünüm bırakması istenir. Bu şekilde hem danışanın yüzü daha doğal bir şekilde olur hem de yaşlılık kırışıkları yok olur. Yüz estetiği istenen doğal formlara kavuşmak için yapılan bir cerrahi işlemdir. Kişiler genellikle ağız, çene, yanaklar, burun, alın ve en son olarak göz çevresi için cerrahi müdahalede bulundurabilir. Bunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus doktorun kesinlikle uzman bir doktor dolmasıdır. Aksi taktirde diğer doktorlara yaptırdığınız estetik istediğiniz tarzda olmayabilir.

Ayrıca hastane dışındaki diğer kliniklerde yaptırdığınız estetiklerde ne kadar şikayetçi olsanız da bu şikayetleriniz görmezden gelinecektir. Bunun temel sebebi ise hastane dışında bir yer olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca kliniklerde yapılan bu yüzey estetikleri hastaya daha sonrasında sorun olabilmektedir. Bunun dikkate alınması önemli bir husustur.

Yüz Estetiği Yapılışı

En çok merak edilenler arasında yüz estetiği yapılışı gelmektedir. Yüze yapılan estetik oldukça zor bir cerrahi operasyondur. Bunun temel sebebi yüz en çok görünen ve dikkat çeken yerdir. Bu açıdan da hem simetrik hem doğal görünümlü hem de estetik bir duruşa sahip olmalıdır. Özellikle kırklı yaşlardan sonra yapılması istenen bir estetiktir.

Vücuttaki kolajen miktarının azalmasıyla beraber ortaya çıkan kırışıklıklar ve yüzde oransızlaşma bunların en büyük temel etkeni olmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber yüz estetiği yapımları ameliyatsız bir şekilde de gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Hastalar kısa bir süre içinde estetiğini gerçekleştirip evlerine gidebilmektedir. Günlük hayatlarına çok kısa sürede dönen hastalar hiçbir şekilde iz kalmadan bu tekniği gerçekleştirmiş olacaklardır. Ayrıca bir diğer estetik tarzı olarak da ameliyat cerrahi operasyonla gerçekleştirilen estetik türü bulunmaktadır. Bu estetik türünde yüz hatları belirlenir gerilecek yerler yüzün saça doğru olan mesafesinden belirlenir.

Bu belirlenen noktalardan kesirler oluşturularak fazla deri saça doğru alınır ve fazla deri orada kesilir. Sonrasında küçük dikişlerle estetik dikiş dediğimiz iz bırakmayan dikim yapılır. Sonrasında hastanın iyileşmesi için birkaç hafta gerekmektedir. Bu süre zarfında hastanın yüzünde ödem morarma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumlar kısa süre içerisinde geçmektedir. Biraz acılı olan bu yöntem ameliyat sistemi olarak geçmektedir. Hastalar birkaç gün hastanede yattıktan sonra taburcu edilir ve böylelikle işlem tamamlanmış olur.

Yüz Estetiği Uygulama Alanları

Hastada yüz estetiği uygulama alanları rahatsız olduğu bölgelere göre değişmektedir. Yüz estetiğinin uygulama alanları kişinin tamamen isteğine bağlı olarak değişmektedir. Yüz estetiğinin uygulanacak bölgeleri boyun germe, göz kapağı, kaş kaldırıma, burun estetiği, kulak estetiği, elmacık kemiği estetiği, çene estetiği, dudak estetiği gibi birçok bölgede uygulanabilen bir estetiktir.

Kişinin tamamen kendi istediği bölgeye uygulanmaktadır. Bu şekilde kişinin rahatsız olduğu bölge istediği forma getirilir ve doğal yapay bir şekilde görülmesi sağlanır. Bu süre zarfında hastanın tamamen kendi istekleri dikkate alınır. Doktor sadece önerilerde bulunabilmektedir. Bu şekilde hastanın memnuniyeti sağlanmış olur. Herhangi bir acısız işlem olmadan yüz estetiği yaptırmak isteyenler ise botoks tedavisi uygulata bilmektedirler. Botoks tedavisinde önemli olan konu hastanın gittiği doktorun kullandığı malzemelere bağlıdır.

Kalitesiz ve botoks malzemesi olmayan malzemelerle yapılan botoks kişide ciddi enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu açıdan hastanın gittiği klinik ya da hastaneler oldukça önem taşımaktadır. Kişinin tercihine göre yapılan botoks işlemleri istenilen bölgeye uygulanabilen işlemlerdir. En ince uçlu bir iğneyle kişinin kırışıklıklarının doldurulması ya da dudak dolgusu tarzında birçok işlemde bulunabilir. Bu işlemler sonucunda kişi aynı gün içerisinde eve giderek günlük yaşamına dönebilmektedir.

Yüz Estetiği Facelift

Ameliyatla yüz germe olarak bilinen yüz estetiği facelift ile istenilen görünüme kavuşmak mümkündür. Bu işlemde genel anestezi kullanılmaktadır. Yaşlanma etkilerini minimuma indiren bu işlem plastik cerrahi yöntemlerinden biridir. Genellikle 50 yaşından sonra çıkan sarkmalar ya da fazla deri olan kişilere uygulanmaktadır. Bu işlemde hedeflenen şey gergin bir cilttir. 50 yaş ve üzeri olan hastalara daha çok önerilmektedir.

50 yaş altında olan kişilerde rahatlıkla bu uygulamayı yaptıran bilmektedirler. Bu işlemde genelde çok fazla sarkan noktaların derileri alınır. Boyun yanak bölgelerinde sarkmalar için de en güzel sonuç veren yöntemlerden bir tanesidir. Kulak ve yanağın birleştiği yerlerden fazla deriler alınarak daha gergin bir cilt tipine sahip olmayı sağlayacaktır. Bu işlemden sonra hasta birkaç gün hastanede yatabilmektedir. Hastanede yatan hasta 2 ya da 3 hafta arasında dikişlerini aldırmaya geldikten sonra yüzü istediği forma kavuşmuş olacaktır.

Facelift ameliyatı iyileşme süresi bir hafta olarak geçmektedir. Fakat bir haftada hastanın dikişlerinin iyileşme oranıdır. Bu bir hafta içerisinde hastanın yüzünde şişmeler ve morarmalar gözlemlenebilir. Şişen ve moraran yüz birkaç hafta süren bir süreçte iyileşecektir. Bu süre zarfında hasta doktorunun verdiği ilaçları reçetelerine göre tüketmelidir. Dikişler enfeksiyon kaplamalıdır. Dikişler tamamen iyileştikten sonra alınabilir. Birçok kişi facelift ameliyatı sonrasında yüzünde iz kalacağından endişelenmektedir. Bu bir cerrahi operasyon olduğundan dolayı dikişler kulak arkasını gizlemekte ve neredeyse görünmeyecek hale gelmektedir. Çok hafif izler kalabilmekte ama bu izlerde hiçbir şekilde görülmemektedir.

PRP Uygulaması

Açılımı platelet rich plasma ifadesi olan PRP uygulaması erken yaşlarda başlayarak cildin genç kalmasına yarayan bir uygulamadır. Bu uygulamanın genel anlamı plazma tedavisidir. Bu tedavide hastanın kendi kanı alınarak makine yardımıyla ayrıştırılır. Elde edilen sıvıda bulunan vitaminler hastanın cildine enjekte edilir.

Bu enjekte etme işlemi hasarlı dokular üzerinde genellikle uygulanmaktadır. Kolajen üretiminin artması için en iyi yöntemlerden birisi olarak görülmektedir. PRP’nin en güzel yanı ise hastanın kendi kanından elde edildiği için alerji oranının oldukça düşük olmasıdır. Bu yüzden de hasta gönlü rahatlığıyla PRP işlemi yaptırabilmektedir.