logo-261-80

Orta Kulak Enfeksiyonu

Kulak içinde meydana gelen orta kulak enfeksiyonu oldukça riskli bir enfeksiyon türüdür. Kulağın hemen arka tarafında meydana gelmektedir ve işitmeye yardımcı olan kemiklerin arasında yer alan bir enfeksiyondur. Bunun yanında kulak zarı ile kulak arasındaki boşluğu tamamen doldurmaktadır. Bu durumda kulağın duymasına engel olan bir durum olarak karşımıza çıkar.

Orta kulak enfeksiyonu en zor atlatılan enfeksiyonlar arasında yer almaktadır. Kulaklarımız oldukça hassas olan organlarımız arasındadır. Özellikle kulak zarı orta kulak enfeksiyonu içerisinde yırtılma gösterebilir. Orta kulak fonksiyonu kapan kişilerin doktora hemen gitmeleri oldukça önemlidir. Orta kulak iltihabı olan kişilerin hayat standartları oldukça düşmektedir.

Kişi daha zor duymaya başlar ve sürekli olarak kulak ağrısı çeker. Bu durumda da enfeksiyon daha fazla yayılmaya başlar. Enfeksiyonun başlangıcında hasta olan kişi bu durumu ciddiye almazsa ileri safhalarda işitme kaybına yol açabilen bir hastalıktır. İşitme kaybına eğer yol açarsa bunun geri dönüşü oldukça zordur. Bu açıdan da başladığı anda doktora görünmeleri gerekmektedir. Sık olarak 6 ve 24 aylık bebeklerde en çok görülür.

Orta Kulak Enfeksiyonu Nedenleri

Kulak enfeksiyonları arasında en tehlikeli olan orta kulak enfeksiyonu nedenleri oldukça fazla şekilde görülmektedir. Orta kulak enfeksiyonuna neden olan başlıca sebeplerden bir tanesi bakteri ve virüslerdir. Bunların asıl sebebi ise soğuk algınlığı grip gibi üst solunum yollarını etkileyen hastalıklardan bulaşmasıdır. Orta kulak enfeksiyonu olan kişilerin virüse bakterilerden alınmaları gerekmektedir. Virüs ve bakteriler orta kulaktaki borunun şişmesine neden olur ve böylelikle bu şişlikten dolayı tıkanma görülür.

Kulaklar kendilerini temizleyen organlardır. Bakteri ve virüslerin enfeksiyon yaratması sebeplerinden dolayı kendilerini temizleyemezler. Bu sebeple de kirler burada birikmeye başlar. Kirlerin birikmesi sonucunda orta kulak enfeksiyonu kendini göstermeye başlayacaktır. Bu durum en çok çocuklarda görülmektedir. Ayrıca çok fazla ve sık bir şekilde hasta olan kişilerde de orta kulak enfeksiyonu sıklıkla görülür. Orta kulak enfeksiyonu başlayan kişilerin hemen doktordan yardım almaları gerekmektedir. Ayrıca bazı alerjenler ve sigara dumanı orta kulak enfeksiyonuna yol açabilmektedir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *