logo-261-80

Kulak Estetiği (Otoplasti)

Estetik görünüşe önem veren kişilerin genellikle olduğu estetik operasyonlardan biri olan kulak estetiği (otoplasti) çoğunlukla kepçe kulak olan kişilere uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde hasta normal kulak yapısına dönerek estetik bir kulak şekline sahip olmaktadır. Kepçe kulak sayısı dünya üzerinde %5’tir. Bu bakımdan çok sık karşılaşılmayan bir durumdur. Hasta diğer insanlardan farklı olarak estetik hissedemeyebilir. Bu yüzden de ameliyat olmak isteyebilir.

Estetik görünüş elde etmek insanlar arasında oldukça popüler bir olay olmuştur. Özellikle kaslı erkekler ince belli kadınlar tarzında birçok betimleme örnekleri görülmektedir. Bunların yanında yüz estetiği de önemli bir kural haline gelmiştir. Estetik yaptırmak ihtiyaç olarak görülmektedir. Bunun yanında kepçe kulak tek kulak üzerinde de gözlemlenebilir. Sağlıksal bir sıkıntı yaşatmasa da psikolojik olarak sıkıntıya neden olabilir. Kepçe kulak düzeltme ameliyatlarına verilen isim ise otoplastidir. Deformasyona uğramış kulaklar istenilen şekil verilerek düzeltilir.

Kulak Estetiği Ameliyatı

Genellikle kepçe kulağa sahip olan kişilerin yaptırdığı kulak estetiği ameliyatı kolay bir ameliyattır. Genellikle ameliyat 1-2 saat civarında sürmektedir. Kişinin istediği normal bir kulak göz önüne alınarak cerrahların müdahalesiyle beraber istenilen şekle dönüştürülür.

Ameliyat sırasında normal kan akıtılması izin verilir. İzin verilmesinin sebebi ise orada oluşacak ödeme engellemek içindir. Bunun yanında ameliyat sırasında kulağının arkasına dikişler atılmaktadır. Bu dikişler kulağa tutacak olan dikmişlerdir ve estetik görünümünü sağlayacak dikmişlerdir. Bu dikişlerin izleri çok dikkatli bakılmadığı sürece asla fark edilmeyecektir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında normal ve temiz kanın akıtılması devam edilebilmektedir.

Ameliyattan sonra 10 gün boyunca dikişler kalmakta ve 10 gün sonrasında dikişler çıkarılmaktadır. Bu süre zarfında dikişlerin mikrop kapmaması çok önemlidir. Bunun yanında dikişler çıktıktan sonra hasta mutlaka gece yatarken özellikle elastik kafa bandı kullanılması önerilir. Bunun sebebi ise estetik görünümünü kaybetmemesi içindir. Kafa bandı kulağı iki taraftan tutarak gece herhangi bir darbe almasını önleyecektir. Bu yüzden oldukça önemlidir. Kulak estetiği ameliyatı kısa süren ve uzun vadede iş gören bir ameliyat türüdür. Aynı zamanda en risksiz ameliyatlar türüne de girmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Estetik ameliyatlardan biri olan kulak estetiği ameliyatı fiyatları kişiden kişiye göre değişmektedir. Cerrahi bir müdahale olduğu için mutlaka hastanede yapılması gereken bir ameliyat türüdür. Herhangi bir güzellik merkezinde ya da merdiven altı bir klinikte uygulanamayacak bir ameliyattır. Bu yüzden merdiven altı klinikler daha uygun fiyatlar sunarken hastaneler bu fiyatların 2 katı fiyatlar sunmaktadır.

 

Fiyatlara bakarak yaptıracağınız kulak estetiği ameliyata canınıza mal olabilecek bir şekilde gelişebilmektedir. Bu yüzden mutlaka hastanede ve doktor gözetiminde ameliyatlarını yaptırmaya özen gösterin. Hastanede yapılan ameliyatlar oldukça başarılı geçerken bilinmeyen yerlerde yapılan ameliyatlar oldukça riskli bir yapıdadır. Kullanılan aletlerin steril olup olmadığı kesinlikle bilinmemekle beraber doktorun cidden doktor olup olmadığı da muammadır. Bu tarz yerlerde yapılan ameliyatlar çok tehlikelidir. Hastanede yapılması gerekmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyathane öncesinde kulak estetiği ameliyatında dikkat edilmesi gerekenler mutlaka bilinmelidir. Ameliyat olacak kişinin mutlaka önceden tahlilleri yapılmalıdır. Şeker ya da tansiyon gibi hastalıklar kan basıncını da çok etkili olduğundan dolayı bu hastalıkları bilerek önlem alınarak ameliyat edilmelidir. Bunun yanında hastanın psikolojisi ameliyata göre hazırlanmalıdır. Hastanın anesteziye karşı duyarlı olup olmadığı ölçülerek eğer duyarlıysa ne yapılacağı konusunda kararlaştırmalar yapılmalıdır.

Ameliyat öncesinde mutlu mutlaka neler yapılacağı doktor tarafından konuşulmalı ve ameliyat sonrasında neler gerektiği doktor tarafından yine hastayla beraber konuşulmalıdır. Ameliyattan sonra lazım olunacak her şey alınmalı ve hastanın yanından ayrılmalıdır. Ameliyattan sonra hasta sık sık kontrol edilmeli fazla kan akışı olup olmadığı gözlemlemeli ve pansumanı sık sık yenilenmelidir. Hasta birkaç gün içerisinde hastaneden çıkabilmektedir. Çıktıktan sonra dikişler alınana kadar yatış pozisyonuna dikkat etmesi gerekir.

Kesinlikle kulaklarının üzerine yaratmamalı kulakları farklı bir şekilde darbe almamalıdır. Özellikle dikiş alınana kadar buna çok dikkat edilmelidir. Dikiş alındıktan sonra ise doktorun tavsiyesi üzerine alınan baş bandı ile hasta kulaklarını çerçevelemeli ve bu şekilde uyulmalıdır. Özellikle yolculuk yastıkları uyku pozisyonunda kullanılabilecek yastıkları arasında yer alır. Bu şekilde hasta kulaklarını bir yerleri değdirmeden rahatlıkla yatabilir. Çok ağrı ya da sızı durumunda doktora danışılmalı ve onun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Ameliyat olunduğu için doktorun verdiğinden hariç ilaçlar kullanıldığında kan sulandırıcı etkisi yapabilir damarlara zarar verebilir ve yaranın geç iyileşmesine neden olabilir. Bu açıdan dikkat edilmeli ve doktorun verdiği tavsiyeler ve ilaçlardan başka hiçbir şey kullanılmamalıdır.