logo-261-80

Horlama Cerrahisi

Horlama günümüzde oldukça yaygın olan bir hastalık türü olarak bilinmektedir ve bunun için de horlama cerrahisi bu aralar daha fazla ön plana çıkmıştır. Horlama kişilerin bilinçsiz olarak yaptıkları kulak burun boğazdan gelen bir hastalık olarak nitelendirilen ses türüdür. Genellikle bu hastalığın tedavisi olarak kullanılan 3 çeşit yöntem bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi de horlama cerrahisinde kullanılan horlama protezi çözümüdür. Halk arasında oldukça yaygın olan horlama kişilerin hem kendi sağlıklarını hem de çevresinde olan insanların rahat bir uyku çekmesini önleme gibi pek çok sıkıntı yarattığından dolayı çözülmesi önemli olan bir hastalık olarak bilinir. Horlama aslında kişinin ameliyat olmasıyla beraber çözülebilecek bir durumken yeni çıkan teknolojiler sayesinde artık ameliyatsız ve ağrısız bir yöntemle de bu çözümü bulabilme yolu vardır.

Kişiler genellikle horlama ameliyatından çekinmektedirler. Bunun temel sebebi olarak çok ağrı çekeceklerini düşünmelidir. Ameliyat olmaktan birçok kişi zaten bu yüzden kaçınmaktadır. Bu yüzden insanlar daha çok ameliyatsız yöntemlere giderek bu yöntemlerin daha iyi sonuçlar verdiğini düşünmektedirler. Bu yüzden geliştirilen ameliyatsız horlama çözümü daha fazla ön plana çıkmış olan çözümler arasında gösterilmektedir.

Horlama Çeşitleri

Birçok hastalıkta olduğu gibi horlamanın da çeşitleri bulunmaktadır. Horlama çeşitleri genel olarak üst solunum yollarıyla alakalı olduklarından dolayı bunlara göre şekillenmektedir. Bunlardan ilki olan nazal horlama yani burundan dolayı olan horlama bulunur. Horlama çeşitleri arasında bulunan burun yani nazal rahatsızlığın birçok sebebi olduğu bilinmektedir.

Burun tıkanıklığı, burunda eğrilik, burunda fazladan et gibi birçok sebepten kaynaklı olarak görülebilir. Burunda eğrilik olan kişi burun ameliyatı olarak bu durumdan kurtulabilmektedir. Burun da ayrıca görülen et parçalarının bazıları lazer ile beraber alınabilirken bazıları da ameliyat ile çıkarılmaktadır. Bunun yanında horlama çeşitlerinin fazla olmaması ve çoğunun burundan kaynaklandığı bilinse de psikolojik etkilerden dolayı da olan birçok horlama vardır. Psikoloji bu konu da oldukça önemlidir.

Horlama Ameliyatı

Horlama şikâyeti olanların kesin çözüm alabilmesi için horlama ameliyatı olması gerekmektedir. Bunun sebebi ise horlama ameliyatı psikolojik değilse burundan kaynaklı olan horlamalar için geçerlidir. Burundan kaynaklı olan ameliyat genel itibariyle burun içindeki eğrilik ya da etten kaynaklanmaktadır.

Ameliyat yoluyla kolayca alınabileceği ya da yapılabileceği için genelde ameliyat kesin çözüm olarak görülmektedir. Yapılması gereken ameliyat için hasta hazırlanılır ve sorununun ne olduğu saptanır. Yapılacak ameliyat için birçok tahlil ve röntgen çekilir. Bu şekilde tam olarak neden olduğu saptanarak hasta için en iyi şekilde yapılmaya çalışılır. Bu ameliyat birçok bölgeden yapılabilmektedir. Bunun yanında sağlıklı olarak iyi olan kişiler bu ameliyata girebilir.

Kalp ve şeker hastası olmaması çok önemlidir. Kalp ve şeker hastası olan kişiler için ameliyat oldukça risk taşımaktadır. Bunun yanında kilolu olan kişilerinde bu ameliyatı olma riski yüksektir. Ayrıca kilolu olan kişilerin ameliyattan sonra düzelememe ihtimalide bulunmaktadır. Bu yüzden kilolu olan kişilerin kilo verdikten sonra ameliyat olması önerilmektedir. Genellikle bu sorun uyku apnesi olarak nitelendirilir. Bu da sağlığı oldukça etkileyen bir konu olarak bilinir.

Horlama Ameliyatı Çeşitleri

Genel olarak horlama ameliyatı çeşitleri bölüm bölüm ayrılmaktadır. Öncelikle burundan yapılan yani nazal ameliyat türü vardır. Bu ameliyatta burundan girilerek yapılmaktadır. Burundan nefes alındığı için herhangi bir eğrilik ya da et olmaması önemlidir. Yumuşak damak ve küçük dile yapılan ameliyatlar da burun kadar sık görülen ameliyatlardır.

Hava keseciklerinin içlerinin dolmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan da ameliyat sırasında bu hava yolları açılarak en iyi nefes alma sağlanmaktadır. Bir diğer ameliyat çeşidi ise alt çenenin ileri alınmasıdır. Bu ameliyat çeşidinin iyileşmesi oldukça uzun sürmektedir. Bu açıdan da pek tercih edilmeyen yöntemler arasında yer almaktadır. Dil ve dil kökü ameliyatı da en son olan ameliyattır. Bu ameliyatta hava yolunun açılması için dil kökü öne doğru çekilmektedir. Bu oldukça zor bir ameliyattır. Bu açıdan da pek tercih edilmemektedir.

Horlama Ameliyatı Yan Etkileri

Horlamanız geçse bile horlama ameliyatının yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar oldukça önemli etkilerdir. Hayat kalitenizi etkileyebilecek yönleri bulunmaktadır. Ameliyattan sonra özellikle oluşan yan etkiler şunlardır; boğaz ağrısı, boğaz enfeksiyonları, ağrı ve acı, ses değişikliği, nefes almada zorluk ve ağızda boğazda sürekli kuruluk görülebilir. Bunların görülmesi oldukça doğaldır. Yan etkilerin temel sebebi ameliyattan kaynaklanmasıdır. Herkeste farklı etkiler ortaya çıkabilmektedir. Zor olan ameliyatlardan bir tanesini olduysanız iyileşme sürecinizde uzayacaktır. Bu açıdan ameliyat pek önerilmemektedir. Doktorunuzun tavsiyelerine ve verdiği tedavilere uymanız oldukça önem taşımaktadır.