logo-261-80

Çene Estetiği (Mentoplasti)

Estetik tedavilerden biri olan çene estetiği (mentoplasti) oldukça sık kullanılan yöntemlerden biridir. Çene yüz hatlarını meydana çıkaran yüzdeki en önemli noktadır. Bu açıdan estetiğe önem veren birisi çene çıkıklığına da çok önem verecektir. Bu yönden de mutlaka çene ameliyatı yaptırmak gerekmektedir. Çene ameliyatı güzel görünmeye sebep olsa da oldukça zor bir ameliyattır. Çene en geç iyileşen ve en çok kullanılan organlar arasında yer alır. Çünkü çene hem çiğneme hem de konuşma için oldukça çok kullanılan bir yerdir.

Üst çene ve alt çene olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Çene estetiği ise çene hatlarının ön plana çıkması için çenenin öne doğru çıkarılma işlemidir. Öne çıkarılan çene hattı belirginleşir ve yüzün oval durumdan uzun duruma geçmesini sağlar. Bu açıdan da genellikle kadınlar arasında en çok seçilen estetik yöntemleri arasında yer almaktadır. Yapılan çene estetiği için mutlaka sağlık durumunun da iyi olması gerekmektedir.

Operasyon yapılırken eğer fazla yağ bulgusu bulunursa yağ alma işlemi de yapılır. Bu işlem hem boyunda hem de çene de yapılır. Yağ alma işlemi eğer yetersiz gelirse direkt olarak çene ameliyatı yapılır. Bu ameliyat sonucunda çene kırılır. Çenenin kırılması oldukça uzun bir işlemdir. İyileşme süreci de bu açıdan oldukça uzun sürer. Yüz orantısını sağlamak amacıyla yapılır. Çeneyi küçültmek amacıyla yapılan ameliyata mentoplasti denir. Bu ameliyat yüz estetiği olarak geçmektedir.

Çene Estetiği Ameliyatı

Estetik ameliyatlar arasında yer alan çene estetiği ameliyatı oldukça zordur. Çene ameliyatından sonra hasta birkaç ay boyunca yiyip içme ve konuşma konusunda sıkıntı çeker. Eğer dişte ve çiğnemede de sorunlar varsa bu sorunlar ortodontist diş hekimi tarafından kontrol edilerek tel takılır. Bu şekilde hem çene hem de diş sorunu çözülür. Aynı zamanda estetik ve sağlık açısından da yapılabilmektedir. Mentoplasti çene küçültme ameliyatıdır.

Çene küçültme ameliyatında hastanın çenesi olağan derecede çıkıntılıdır. Bu şekilde rahatsız olan hasta için çene boyutu ölçülerek ameliyat önceden planlanır. Sonrasında tahliller yapılır ve röntgen çekilir. Bu şekilde çenenin ne kadar küçültülmek istendiği ve yüze göre uyumu ölçülecektir. Kan tahlilleri temiz çıktığı taktirde ameliyat yapılabilir. Ameliyattan 1 ay kadar önce sigara ve içki tüketimi en aza indirilmelidir.

Ameliyat sırasında kanın sıvılaşması oldukça kötü şekillerde sonuçlanabilir. Bu açıdan da aspirin ya da kan sulandırıcılar bıraktırılmalıdır. Ayrıca hastanın düzenli olarak kullandığı bir ilaç var ise bu ilaç doktora bildirilmelidir. Kronik hastalıklarda oldukça önemlidir. Özellikle şeker ve tansiyon hastalarında ameliyat riskli geçebilmektedir. Bu yüzden doktora bütün kullanılan ilaçlar ve hastalıklar söylenmelidir. Doktor buna göre şekillenen bir ameliyat izlemektedir.

Yapılan tahliller ve röntgen temiz çıktığı taktirde hasta ameliyata hazırlanır. Öncelikle narkoz uygulaması için anestezi rapor çıkarmalıdır. Anestezi için temiz raporu alırsa ameliyata tamamen hazır bir hale gelir. Anestezi bu konu da önemlidir. Ameliyata alınan hastanın çenesi kırılarak gerekli yerlerden parça çıkarılır. Sonrasında eğer küçültme yapılmak isteniyorsa bu bölge kaynaşması için bırakılır. Eğer uzatılmak ise içerisine plastik kemik yerleştirilir. Bu şekilde ameliyat tamamlanmış olacaktır.

Çene Estetiği (Geniyoplasti)

Çene uzatma ameliyatına çene estetiği (geniyoplasti) adı verilir. Genellikle bu ameliyat estetik amacıyla yapılan bir ameliyattır. Uzun süren bir estetik ameliyattır. Bu açıdan da hemen iyileşme beklenmemektedir. Yapılan ameliyat sonucunda çene yüze göre orantılı bir şekle getirilmektedir. Maliyeti biraz fazla olduğundan dolayı genellikle çene ucu estetiği daha çok tercih edilmektedir. Çene ucu estetiğinde çene ucuna birtakım iğneler yapılır bu iğneler çene ucunda dolgu gibi kullanılmaktadır.

Yapılan dolgu çene ile yüz arasındaki estetiği korur. Böylelikle açık ameliyata gerek kalmadan yapılabilir. Eğer istenirse liposuction yöntemi ile fazla boyun ve çene yağları alınarak bölge daha çok keskinleştirilir. Bu yöntem ile düzelmeyen çene için ameliyat uygulanır. Ameliyat oldukça zor geçen bir ameliyattır. Ameliyat sırasında kesiler çene altından atılır.

Ameliyat sonrasında herhangi bir iz bırakmayacak şekilde dikilir. Bu şekilde estetikliği de bozmayacaktır. Bu ameliyat 30 dakika ya da 3 saat arasında sürmektedir. Yapılan işlemde çene kırılarak içerisinde implant yerleştirilir. Bu dolgulara silikon çene implantı ya da gortex implantı denilebilir. Ameliyat işleminden önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Doktor neyin uygun olduğu hakkında bilgilendirme yapacaktır. Bu şekilde en uygun sürede halledilebilir bir estetik yöntemi olarak karşımıza çıkacaktır.

Çene Estetiği Sonrası

Estetik ameliyat olan çene estetiği sonrası birçok şey görülebilmektedir. En başta yer alan ise ağrıdır. Oldukça ağrı yapan bir işlemdir. Ameliyattan sonra hasta belli bir süre ağrı kesici kullanmak zorundadır. Çenede gerginlik hissi oldukça fazla olacaktır. Çenede ki gerginlik hissi ameliyat sonrasında gayet normaldir. Birkaç hafta sonra ise gerginlik hissi kaybolmaya başlayacak ve çene yavaş yavaş açılmaya başlayacaktır. Bu haftalar içerisinde hem morluk hem de şişlik görmek oldukça normaldir.

Dikişler yaklaşık olarak 1 ya da 2 hafta sonra alınır. Bunun yanında doktorun verdiği tıbbi bandaj doktorun dediği sürece takılmalıdır. Kişinin beslenme dengesi tamamen değişmelidir. Katı gıdalar yerine sıvı gıdılar tüketilmelidir. Çene biraz iyileştikten sonra ise yumuşak besinlere geçilebilir. Sert gıdaların tüketilmesi çene içerisinde yaralanmalara ve tekrar ameliyata neden olabilmektedir. Bu yüzden sert gıdalar tamamen zararlıdır. Bu kurallara uyulması ve doktor ile sürekli olarak iletişim halinde olunması gerekmektedir.

Estetik ameliyattan sonra çeneye kesinlikle darbe alınmaması gerekmektedir. Bu durum yaklaşık 6 hafta kadar sürse de kişiden kişiye göre de değişim gösterebilir. Bu açıdan mutlaka dinlenmek ve çeneyi yormamak şarttır. Çene her yorulduğunda iyileşme süreci de o kadar uzayacaktır. Çene ameliyatı ağrıları doktor kontrolünde kullanılan ağrı kesiciler ile birlikte ağrı hafifletilebilir. Bu süre yaklaşık olarak 2 hafta sürse de kişiden kişiye göre değişmektedir. Yapılan her sert hareketin sonunda ağrı daha fazla artacaktır. Bu açıdan da fazla zorlamamak önemlidir.

Çene Estetiğinin Zararları

Her ameliyat gibi çene estetiğinin zararları tartışma konusudur. Aslında vücuda herhangi bir zararı yoktur. Herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Uzun süreler içerisinde kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ameliyatın herhangi bir risk durumu yoktur. Sadece ameliyattan sonra dikiş yerleri kuru tutulmalı ve enfeksiyon kaptırılmamaya özen gösterilmelidir. Bunun haricinde oluşan herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.

Günlük hayata dönmek için biraz zaman gereklidir. İçeride yaralanma olduğundan dolayı hemen iyileşmeyecektir. Bu yüzden de dinlenilmeli ve sağlıklı beslenerek doktorun tavsiyeleri harfiyen uygulanmalıdır. Yapılan implant uzun yıllar boyunca bir sorun oluşturmadan kullanılabilir. Çene ucu estetiğinde kullanılan dolgu ise geçici etkiye sahiptir. Sürekli tazelenmesi ve tekrarlanması gereken bir işlemdir. Bunun haricinde çene ucu estetiği yatırırken de mutlaka doktora gidilmelidir. Hastane içinde yapılmayan estetikler kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Merdiven altında yapılan herhangi bir işlemde yanlış bir müdahale yüzünden kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Bu açıdan güvenilir ve iyice araştırılan doktor her zaman tavsiye edilmektedir.