logo-261-80

Burun Estetiği Rinoplasti

Burun estetiği bir diğer adıyla rinoplasti bilinerek, cerrahi bir operasyon olarak adlandırılmaktadır. Yapılış amacı itibariyle bu cerrahi operasyonda burun şeklini değiştirmek amaçlanır. Burun estetiği yaptırmanın nedenleri içerisinde doğum kusurunun düzeltilmesi adına fiziksel görünümü değiştirmek için, yaralanmalardan kaynaklı deformasyonların giderilmesi ve solunum güçlüklerinin iyileştirilmesi adına yapılmaktadır. Solunum güçlükleri iyileştirmesi ile birlikte nefes almakta kolay hale getirilir.

Solunum güçlüklerinden kaynaklı ve fiziksel görünüm değiştirme amacıyla rinoplasti adı verilen işlem tercih edilmektedir. Burun estetiği rinoplasti kısaca kıkırdak dokusu, deri tabakası veya kemiğin herhangi birini veya birden fazlasını değiştirebilen bir işlemdir. Rinoplasti cerrahları kişilerin yüzlerinde nelerin değiştirilmesi istendiğini göz önünde bulundurarak özellikleri de belirlemektedir. Burun ameliyatı netleşmiş olan kişiler için uygun bir plan aralığı yapılmaktadır.

Burun Estetiği Rinoplastide Cerrahi Yaklaşım Nasıldır?

Burun estetiklerinde ameliyat gerçekleşeceği zaman burnun iç ve dış kısımlarındaki probleme müdahale edebilmek için iki temel yaklaşım bulunmaktadır. Bu yaklaşım şekillerinden birisi açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti şeklindedir. Açık rinoplasti yönteminde burnun uç kısımlarında küçük bir kese oluşturularak burun bölgesinin tam olarak kaldırıldığı bir işlem gerçekleştirilir. Tüm anatomiyi doğrudan bir görüş sağlanabilmektedir. Kapalı teknikte yapılan işlemlerde ise bunun ön kısımlarında herhangi bir kesim yapılmadan yalnızca burun içerisinde yapılan kesirler ile gerçekleşmektedir.

Bu yöntemde daha kısıtlı bir görüş alanında gerçekleştirilmektedir. Burun ucunda kesi yapıldığında cilt tam anlamıyla kaldırılmamaktadır. Bu sebeple çok daha az ödem oluşması için iyileşme kısa sürmektedir. Her iki yöntemin farklı şekillerde avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Uygulayacak olan cerrahın her iki yöntemden birini tercih etmesinin en önemli özellikleri burun anatomisine ve burundaki problemlere göre değişiklik göstermektedir.

Burun Estetiği Kime Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı gerektiren durumlar belli başlı nedenler halinde sıralanabilmektedir. Öncelikli olarak kıkırdak yapısında gözle görülebilir şekil bozukluğu, burnun aşırı büyük olması, bunun kemik kısmında bir çıkıklık olması veya burun yapısındaki asimetriklik gibi sebepler sayılabilmektedir. Estetik amaçla yapılan işlemler tamamen kişilerin kendi tercihinde olmaktadır. Rinoplasti adı verilen bu operasyonlar çoğunlukta sağlık sorunları veya kişilerin kendi tercihleri şeklinde yapılan ameliyat türleridir.

Burun Estetiği İle Ne Gibi Değişiklikler Yapılabilir?

Burun estetiği rinoplasti ameliyatı ile gözle görülebilir ölçüde pek çok değişiklik yapılabilmektedir. Bu değişikliklerden ilki burun büyüklüğünün belli oranda değiştirilmesi şeklindedir. Bir cerrah yardımıyla kişinin yüzüne uyabilecek en doğru burun ölçüsü belirlenmektedir. Bunun yanı sıra burnun açısının da değiştirilmesi son derece mümkündür. Burun köprüsü düzleştirilebiliyorken aynı zamanda burun ucu da yeniden şekillendirilebilmektedir. Bunun yanı sıra burun görüntüsünde belli oranda değişiklik yapılacağı da bilinmelidir. Burun deliklerinin düzenlenmesi de bir başka burun estetiği sonrası oluşabilen değişiklik arasında sayılabilir.